Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (57437 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (46549 hl.)
Možná 
Anketa img  (12033 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9718 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (14424 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (45720 hl.)

Celkem hlasovalo: 185881


Pes, cestování a Evropská unie
Vydáno dne 05. 04. 2004 (19983 přečtení)

Vlajka EUOd 3. července 2004 začne platit  v celé Evropské unii nařízení Rady Evropy č. 998/2003, které upravuje cestování "evropských" psů v EU i mimo ni. Co to znamená pro české chovatele a jejich psy?

Pokud vlastníte psa a nikam se s ním cestovat nechystáte, žádné změny se Vás z největší pravděpodobností nijak nedotknou. A pokud se svými psy na cesty do zahraničí chystáte, čeká na Vás změn více než dost. Ale začněme pěkně popořádku.

Nařízení č. 998 má být zapracováno i do novely "Veterinárního zákona", kterou má projednat český parlament. Takže je otázka, jak naši "ctihodní" zákonodárci celou situaci zamotají, či snad rozmotají? Nařízení Rady Evropy však nijak změnit nemohou.

Každopádně bude Váš pes od 3. července 2004 potřebovat na cestu do zahraničí Pas pro domácí zvířata a dále pak musí mít v tomto pase zaznamenány tyto údaje:

  • platné očkování proti vzteklině podle pokynů výrobce (někdy platné až tři roky - podle vakcíny)

  • vyznačeno své jméno

  • vyznačeno buď tetovací číslo (platí pouze v osmiletém přechodném období, vytetované číslo na těle psa musí být čitelné, některé státy např. Velká Británie, Irsko a Švédsko vyžadují vždy pouze mikročip)

  • nebo vyznačeno číslo mikročipu - podle normy ISO 11784 či ISO 11785 - dodatek A. (Pokud bude pes označen čipem podle jiné normy, musí si majitel psa na hranicích zajistit vlastní čtečku čipů. Poplatek za označení psa čipem se v ČR pohybuje v rozmezí 300 až 400,- Kč)

  • vyznačeno jméno a adresu majitele psa.

Zatím není stanoveno, kdo bude v ČR vydávat "psí pasy" chovatelům, ale podle předběžných informací to budou soukromí veterinární lékaři, kterým výtisky dodá Státní veterinární správa. Veterináři dosud nevědí, zda dostanou pasy zdarma či za nějaký poplatek. Za samotné vydání pasu si veterinární lékaři zřejmě budou účtovat poplatky jako za běžný úkon t.j. cca 100,- Kč.

Tento pas bude umožňovat snadnější cestování psů do téměř všech států EU a do Norska, Lichtenštejnska a na Island, které budou nový pas také uznávat. Štěňata mladší než tři měsíce se mohou po EU pohybovat volně bez platného očkování proti vzteklině, ale pouze s veterinárním potvrzením, že se dosud zdržovala v místě narození a nemohla přijít do styku s divokou zvěří.

Velká Británie, Irsko a Švédsko budou po přechodnou dobu pěti let vyžadovat i vyšetření protilátek na vzteklinu od některé z autorizovaných laboratoří. Rovněž budou požadovat výhradně označení psa mikročipem. I tak bude ale cestování psů do těchto států mnohem jednodušší než dosud.

Co však bude mnohem složitější je cestování "europsů" za hranice EU a cestování psů z nečlenských zemí do EU. Pro vstup na území EU potřebuje pes potvrzení o serologickém vyšetření protilátek na vzteklinu. Toto potvrzení musí vystavit autorizovaná laboratoř, dosud se všechny tyto laboratoře nacházejí pouze na území západní Evropy. Naše Národní referenční laboratoř v Liberci o tuto akreditaci rovněž usiluje, ale podle některých zpráv nebude EU s akreditací pracovišť "na východě" příliš spěchat. Za jedno vyšetření protilátek zaplatíme v Německu cca 15 až 25 EUR.

Test na protilátky může být proveden nejdříve jeden měsíc po vakcinaci a při vstupu psa do EU nesmí být potvrzení starší než tři měsíce. Psům pocházejícím ze zemí EU se bude tříměsíční lhůta promíjet, ale musí být dodržena lhůta vakcinace udaná výrobcem vakcíny.  Psům ze zemí mimo EU tříměsíční lhůtu nikdo nepromine a tak už nyní je jasné přivézt štěně mladší sedmi měsíců (je nutno dodržet očkovací lhůty) z těchto zemí nebude možné.

Získání např. štěněte středoasiata či šarplanince ze země původu bude nyní nutně záviset na osobních kontaktech a přátelstvích našich chovatelů v těchto zemích. Vždyť bude nutné aby tamější chovatel štěně řadu měsíců blokoval, vyřídil všechna nutná vyšetření, štěněti nenechal kupírovat uši a po celou dobu spoléhal na to, že si to náš chovatel nerozmyslí. Náš chovatel přijde o možnost výchovy štěněte v nejdůležitějším období jeho vývoje a musí spoléhat, že tam "venku" dostane štěně všechno potřebné pro dobrý tělesný i duševní vývoj.

Například chovatelé středoasiatů tak dostanou po nedávném "kupírovacím" zákonu už druhou citelnou ránu, která může zásadně ovlivnit chov těchto krásných psů v ČR.

Netřeba už ani dodávat, že se výrazně zkomplikuje cestování českých psů na výstavy na východě a jihu Evropy a hlavně cestování tamějších psů na výstavy k nám - do EU!

Víťa Zůbek



Související články:
Pes, cestování a EU - doplnění (27.06.2004)
Dovolená se psem - Chorvatsko (16.07.2006)
Schengen pro psy platí jen částečně... (19.12.2007)
Cestování v EU - od července jen s čipem (02.06.2011)

( Komentáře: 29 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání