Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (57437 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (46549 hl.)
Možná 
Anketa img  (12033 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9718 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (14424 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (45720 hl.)

Celkem hlasovalo: 185881


K-9 policejní kynologický tým
Vydáno dne 03. 05. 2004 (7670 přečtení)

K-9 UNITSlovo tým je v nadpisu užito oprávněně, protože v USA bývá dvojice policejní psovod a jeho pes vnímána jako nedělitelný celek - tým.

Tyto dvoučlenné týmy i větší kynologické policejní jednotky, ale mnohdy i všichni jejich členové (dvounozí i čtyřnozí) se označují zkratkou, či spíše kódem K-9.

K-9 se totiž anglicky vyslovuje stejně jako slovo psovitý - canine (čti "kejnajn"). A protože Američani jsou známí jako milovníci různých zkratek a slovních hříček, označení pro policejní kynology (i celníky, FBI, ATF a pod.) bylo na světě. Kromě USA se toto označení rozšiřuje i do některých států Evropy. Např. do Holandska, ale také do České republiky, kde se policejní psovodi rádi označují jako K-9 (viz např. stránky policejních kynologů z hlavního města Prahy).

ZákrokI v ČR je ovšem skupina lidí, kteří se "titulem" K-9 mohou honosit plným právem. Jedná se o skupinu policejních psovodů - specialistů pyrotechniků, kteří na pozvání americké vlády navštívili USA a tam ve výcvikovém zařízení agentury ATF (Úřad pro alkohol, tabák, střelné zbraně a výbušniny) ve Virginii v rámci spolupráce v boji proti světovému terorismu absolvovali speciální kurz na vyhledávání výbušnin. Za zmínku stojí to, že každý psovod při nástupu dostal přiděleného mladého psa, se kterým absolvoval kurz a po úspěšném složení závěrečných zkoušek byli tito psi americkou stranou darováni české vládě.

Sherif a jeho pes při střelběDovolím si ještě jedno malé odbočení k americkým psovodům. Při výcviku českých policejních psů začíná v současnosti někdy až nebezpečně převažovat tendence zaměřit se na přesné provádění cviků obsažených v policejním ZŘ s cílem uspět na služebních zkouškách a závodech na úkor opravdové přípravy psa pro výkon služby a "ostré" nasazení. V USA, pokud mám možnost posoudit situaci z článků na internetu a videozáznamů z výcviku, je trend přesně opačný. Pes musí být v první řadě použitelný a plně ovladatelný při nejrůznějších druzích zákroků, které si lze vůbec představit.

  • je běžné, že tamější psi se zúčastňují taktického a střeleckého výcviku po boku svého psovoda a příslušníků jeho jednotky,
  • jsou schopni práce i zákroků na nejrozmanitějších místech, budovách, površích a dopravních prostředcích,
  • jsou schopni práce i při zákroku prováděném současně více policisty,
  • musejí držet v zákusu pachatele, dokud tento není spoután, mnohdy i více policisty současně, nejen psovodem atd..

Navíc tamější služební psovodi vždy a všude vystupují a chovají se jako opravdoví profesionálové a jsou tak chápáni nejen veřejností, ale především svými nadřízenými a služebními funkcionáři, což v ČR nebývá leckde běžným jevem.



Související články:
Pes - žhářství a výbušniny (11.06.2004)

( Komentáře: 28 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání