Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (57393 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (46507 hl.)
Možná 
Anketa img  (11995 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9683 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (14368 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (45682 hl.)

Celkem hlasovalo: 185628


Bernský honič (Berner Laufhund)
Vydáno dne 17. 11. 2005 (12039 přečtení)

Bernští honiči se podle klasifikace Mezinárodní kynologické federace řadí do 6. skupiny – honiči a barváři; jsou považováni za honiče střední velikosti.

Původ

Bernský honič Starobylý původ honičů dokládají archeologické nálezy již z doby starých Římanů. Ve středověku pak byli honiči oblíbeni zvláště v Itálii a ve Francii; používali se jak k lovu lišek a zajíců, tak vysoké; za výhodu se považovala jejich vytrvalá povaha a schopnost v horách pracovat samostatně. Většina dnešních plemen honičů má asi svůj původ v jižních krajích a má se za to, že do střední a severní Evropy tento druh loveckých psů přišel ze středomoří.

„Zlatá léta“ velkých lovů byla v 17. a 18. století, což bylo období parforsních lovů, to znamenalo rozkvět a další vývoj plemen loveckých psů v celé Evropě (na kontinentě i na Britských ostrovech; např. ve Francii v tomto období řada šlechtických rodů chovala smečky loveckých psů a pyšnila se vlastní „rasou“).

Popis

Bernští honiči jsou jednou ze čtyř barevných variet švýcarských honičů, mezi které dále řadíme honiče luzernské, jurské a schwyzské.

Bernský honič Tělesný rámec bernských honičů je téměř čtvercový (délka těla ke kohoutkové výšce je cca 1,15 : 1). Ušlechtilá hlava je štíhlá, čenich protáhlý; velmi dlouhé uši nasazené pod linií očí musejí dosáhnout alespoň ke špičce nosu. Krk mají dlouhý a svalnatý, hřbet pevný a rovný, záď delší a mírně klesající. Hruď má být hluboká a dobře klenutá, přičemž dosahuje nejméně k loktům předních nohou. Končetiny se vyznačují mohutným osvalením, avšak nepůsobí těžce. Středně dlouhý ocas, nasazený v prodloužení zádě, se směrem ke špičce zužuje; při chůzi bývá svěšený, při vzrušení je nesen nad úrovní zádě.

Srst je krátká, hladká a hustá, na uších a hlavě vůbec velmi jemná. Pokud jde o zbarvení, to je u bernských honičů trikolorní: základ tvoří barva bílá s černými skvrnami či černým sedlem na hřbetě, hnědé pálení se vyskytuje na lících, nad očima a někdy též kolem řitního otvoru. Pohyb má být plynulý, harmonický, vedení končetin přímé a rovnoběžné. Kompletní český překlad příslušného standardu včetně barevného vyobrazení všech čtyř variet švýcarských honičů viz www.bernsky-honic.cz.

Charakteristika

Pokud se týká typické povahy plemene, jsou to veselí a aktivní tvorové, naprosto nekonfliktní a veskrze přátelští. Z výstav si nezvykle často odnášejí v posudcích větu, že jde o sympatickou bytost, milé stvoření, přátelského psa otevřené povahy apod. V bernském honiči získáte především věrného přítele, jehož převažující vlastností je bezmezná oddanost pánovi a jeho rodině, zvláště pak dětem.

Bernský honič Bernští honiči jsou živí a vytrvalí lovečtí psi s výborným nosem, jejich původním posláním byla samostatná, dlouhotrvající práce v nedostupných skalnatých terénech. Jsou poměrně snadno ovladatelní, díky vysoké inteligenci se rychle učí. Při výcviku je třeba především důslednosti a vlídného zacházení s tím, že zaměřit se musíme především na přivolání.

Bernské honiče lze přirozeně (a s úspěchem) využívat k loveckým účelům, ovšem jak s pokračující civilizací možnosti původního uplatnění loveckých psů nenávratně mizí, jsou bernští honiči pro své skvělé vlastnosti stále častěji chováni jako příjemní a veselí společníci, kteří se s úspěchem ujímají role rodinných psů; jejich dobrosrdečná, klidná a jemná povaha je k tomu přímo předurčuje, neboť vůbec neznají agresivitu.

V České republice se bernští honiči chovají od začátku devadesátých let 20. století (první vrh byl odchován v roce 1993). Nejnověji narozeným štěňátkům z českých chovatelských stanic se přidělují tetovací čísla kolem 400, takže jde o typické málopočetné plemeno se vším všudy, tzn. na jedné straně s nutností důsledně dbát o efektivní velikost populace a na druhé straně s menší konkurencí při prezentaci na výstavách.

S použitím fotografií ch.s. BOHEMIA HILL a ch.s. SYRINX BOHEMIA
připravila JUDr. Radana Menšíková - chovatelská stanice BOHEMIA HILL,
http://www.bernsky-honic.cz , e-mail: mensikova@bernsky-honic.cz
telefon: +420/233 901 325, +420/725 199 459



( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání