Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (57437 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (46549 hl.)
Možná 
Anketa img  (12033 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9718 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (14424 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (45720 hl.)

Celkem hlasovalo: 185881


Malý hrubosrstý vendéeský baset (Petit Basset Griffon Vendéen)
Vydáno dne 15. 01. 2006 (18389 přečtení)

V České republice se jedná zatím o stále velmi málopočetné plemeno, chované u nás od roku 1992. Za tuto dobu bylo zaregistrováno v plemenné knize zhruba 250 jedinců.

V posledních letech se toto plemeno začíná zabydlovat v povědomí pejskařů do takové míry, že zkušeným návštěvníkům výstav již nedělá problém správné pojmenování a zařazení těchto veselých, zcela neagresivních pejsků s vynikající povahou, nepostrádajících jak šarm, tak výborné pracovní a sportovní vlastnosti.

Stručná charakteristika plemene

Malý hrubosrstý vendéeský basetKlasifikace FCI: skupina VI – honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1.3 malí honiči se zkouškou z výkonu
Malý, neposedný a energický psík, vždy nadšený jakoukoliv činností. Excelentní lovecký pes a ideální domácí mazlíček.

Krátký historický nástin

Malý hrubosrstý vendéeský baset je francouzské plemeno loveckých psů se starobylou historií. Region Vendée, patřil k lokalitám s hojným výskytem zvěře, kde lovu a chovu vhodných psů byla od nepaměti věnována zvláštní pozornost.Menší smečky těchto houževnatých a odolných psů hledaly ve zdejším obtížném terénu, v houštinách a porostech ostružin, králíky, zajíce a lišky a naháněly je na čekající lovce. V průběhu času zde vznikla řada plemen loveckých psů, s příznačnými rysy povahy – hlasitostí na stopě, vytrvalostí, s vrozenými instinkty a citem pro pachovou práci.

Z vendéeských hrubosrstých psů se do dnešní doby zachovaly čtyři plemenné varianty : malý hrubosrstý vendéeský baset (Petit Basset Griffon Vendéen), velký hrubosrstý vendéeský baset (Grand Basset Griffon Vendéen), hrubosrstý vendéeský honič (Briquet Griffon Vendéen) a velký vendéeský griffon (Grand Griffon Vendéen). Honiči z této části Francie patří k nejstarším loveckým psům. Používali je již starověcí Galové a pocházejí přímo od blíže nespecifikovaných bílých psů z jihu. V případě vendéeských griffonů se uvádí,že první zmínka o jejich původu je datována kolem roku 1200.Týká se zprávy o smečce otterhoundů, kterou vlastnil král Ludvík I. Tato zvířata pocházela pravděpodobně ze smeček francouzských hrubosrstých psů z Bretagne, Vendée a Nivernais. K předkům vendéeských griffonů patří legendární „Kings White“– bílí královští velcí griffoni krále Ludvíka IX, šedí griffoni sv.Ludvíka z Bresse, bretaňští plaví honiči, černočervení psi sv. Huberta z Arden a bílotřísloví italští honiči.

Pozdější zprávy jsou z konce 19.století a popisují již psi téměř takové podoby, jak je známe dnes. V roce 1890 se ve Francii zmiňuje pan Le Couteulx de Canteleu o chovu pozoruhodných basetů v departementu Vendée. Vyskytovali se v malém množství, byli střední velikosti, s hrubou srstí bílého zbarvení se žlutými a šedými skvrnami, silné stavby těla, ne příliš dlouzí a velmi vytrvalí. V této formě je znali chovatelé-lovci již v 50.letech 19.století a oblíbili si je zejména pro jejich vytrvalost. Vendéeští baset-griffoni nebyli v té době ještě exteriérově ustáleným plemenem, byli variabilní s hlediska velikosti, typu i osrstění. Dnešní dělení na dva typy – malý a velký hrubosrstý vendéeský baset však neexistovalo, tato dvě plemena byla v minulosti chována často společně a společné používání v chovu nebylo nijak omezeno. K vytvoření dvou plemen, tak jak je známe dnes došlo až po II.světové válce. V roce 1950 vytvořil pan Abel Dezamy vlastní plemenný standard pro malé hrubosrsté vendéeny.

Povaha a temperament

Malý hrubosrstý vendéeský basetVendéeský baset má výrazný exteriér, bez extrémních znaků stavby těla, vedoucích k případným projevům degeneračních faktorů a ke specifickým genetickým vadám. Kvalitní osrstění hrubými pesíky a hustou podsadou ovlivňuje jeho otužilost a poskytuje mu ochranu před nepřízní počasí, ať jde o nízké zimní teploty nebo letní vedra. Přes tuto otužilost není vhodný pro trvalé umístění do kotce.Potřebuje společnost a co největší kontakt s lidmi. Ideální je pro něj dům se zahradou, ale stejně dobře se cítí i v panelové garsonce, pokud je mu dopřán dostatek pohybu. I když jeho vrozenou hlasitost ocení zejména myslivci, není bezdůvodně „uštěkaný“. Při své bystrosti, ostražitosti a bdělosti upozorní na vše, co se v jeho teritoriu děje. Pouze však upozorní, protože vendéeni bezmezně milují lidi a při své přátelské povaze nikomu neublíží. Kdo by chtěl psa na hlídání, musí se obejít bez vendéena, protože ten stejně nadšeně vítá jakoukoliv návštěvu, ať přichází s dobrými či nedobrými úmysly.

Malý hrubosrstý vendéeský baset okouzlí každého, kdo se s ním setká, svým šarmem a svoji veselou, nadšenou a přátelskou, zcela nekonfliktní povahou. Jako plemeno psů, původně chované ve smečkách, je naprosto neagresivní vůči jiným psům.Jako typický představitel rustikálního, prostého plemene zaujme svým rošťáckým zjevem a živým temperamentem a jeho přírodní výraz je součástí jeho půvabu. Velice dobře vychází i s dětmi a toleruje i jejich občasné překročení hranic únosnosti společných her.

Použití a uplatnění

Své původní skvělé lovecké vlastnosti prokazuje dodnes ve světě řada vendéenů. Pro jejich vrozený vášnivý zájem o stopu zvěře, přirozenou hlasitost na stopě, vynikající nos, vytrvalost, obratnost a pohyblivost jsou v současné lovecké praxi využíváni především pro práci při dosledu zvěře a pro nahánění v hustých, nepřehledných porostech. V naší republice je však tato jejich vlastnost nedoceněna z důvodů zatím velmi malého rozšíření tohoto plemene, i z konzervativního přístupu mysliveckých kynologů, kteří preferují tradiční lovecká plemena, se kterými mají dostatek zkušeností.

Avšak „vendéenáčci“, vedle těchto vrozených loveckých vloh, mají i další vynikající společenské vlastnosti pro které si získávají stále více příznivců jako ideální domácí mazlíčci. Potenciálním zájemcům o toto plemeno z řad chovatelů, kteří nemají v úmyslu vendéena používat v lovecké praxi, a ani nemají zájem o složení zkoušek lovecké upotřebitelnosti, bych rád zdůraznil základní principy výchovy. Počáteční výcvik je třeba zaměřit v prvé řadě na vytvoření vzájemného kontaktu, který je hlavní podmínkou poslušnosti a snažit se potlačit již od ranného mládí vrozené lovecké vlastnosti. Důležité je poskytnout těmto temperamentním psíkům dostatek náhradní činnosti při hře, turistice a různých jiných pohybových aktivitách. V zahraničí se velmi dobře uplatňují i v soutěžích agility. Pro svou naprosto neagresivní, přátelskou a přítulnou povahu by jistě nalezli prostor i v canisterapii, čemuž však u nás brání zatím jeho velmi malé rozšíření.

Zdraví a péče

PBGV je přírodní, zdravé a tvrdé plemeno psů. Nicméně, tak jako u všech plemen psů s převislými ušními boltci, kde je omezena přirozená ventilace zvukovodu, u vendéeských basetů je zvýšena možnost výskytu jednoho z nejběžnějších a nejčastějších onemocnění ucha – zánětu vnějšího zvukovodu. Zde je na místě preventivní hygiena vnějšího zvukovodu, postupné odstranění chlupů z uší z okolí vyústění zvukovodu a pravidelná péče, spočívající v kontrole a očistě vnějšího zvukovodu. V případě propuknutí onemocnění je nezbytné počáteční ošetření veterinárním lékařem.

Prevence výskytu obvyklých infekčních onemocnění je řešena, tak jako u všech plemen psů, dodržením vakcinačního harmonogramu a použitím osvědčených, obvykle polyvalentních vakcinačních medií, podle doporučení vašeho veterinárního lékaře.

Samozřejmostí je pravidelná optická i laboratorní kontrola trusu našich psů (koprologické vyšetření) a preventivní podávání preparátů proti vnějším i vnitřním cizopasníkům.

Další potřebná péče o malé hrubosrsté vendéeské basety je poměrně jednoduchá. Spočívá v pročesání srsti 1-2 x týdně kovovým hřebenem, v přiměřeném zkrácení znaků (obočí) na hlavě tak, aby byly viditelné oči. Při přípravě na výstavu, zejména po zimním období je zapotřebí odstranit starou srst na hřbetě a bocích vyškubáním prsty nebo trimovacím nožem. Přiměřené otrimování podpoří růst nové srsti a zlepšuje její kvalitu. V žádném případě nelze doporučit stříhání, které mnohdy má za následek, že se srst stane měkkou a vlnitou, nebo bledne zbarvení. Stejně tak není vhodné příliš časté koupání. Podrobný popis úpravy srsti malých hrubosrstých vendéeských basetů naleznete na webových stránkách autora tohoto příspěvku. Pozornost je nutno věnovat podle potřeby i zkrácení drápů. Preventivní péči o oči našeho psa zaměříme především na pravidelnou hygienu očí, která spočívá v denním utírání a odstraňování „ospalků“ a nálepů a udržování očí v čistotě. Bohaté znaky (obočí nad očima) mnohdy omezují vzdušnou cirkulaci a prach a nečistota mohou způsobit zatížení očních kanálků. Proto je zapotřebí upravit okolí očí tak jak je uvedeno výše.

Systém chovu

Malý hrubosrstý vendéeský baset je začleněn do plemen basetů sdružených v Basset klubu ČR.
Uchovnění psů a fen se řídí chovatelským a zápisním řádem Basset klubu ČR na základě splněných podmínek: výstavní ocenění minimálně VD a chovný svod, (zkouška z výkonu loveckých psů je dobrovolná).

Standard FCI č.67 (z 15.10.1999) >>>

Kontakty a linky v ČR a v zahraničí

Informace o plemeni získáte na adresách:
Poradce chovu malých hrubosrstých vendéeských basetů při Basset klubu ČR:
Ing. Jiří Formánek, mobil 724 769 436, mail: bassetPGV@web-dog.net

Webové stránky v ČR:

Některé zahraniční linky:

Autor příspěvku: Ing. Jiří Formánek



( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání