Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (57488 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (46602 hl.)
Možná 
Anketa img  (12080 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9782 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (14490 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (45769 hl.)

Celkem hlasovalo: 186211


Desatero důvodů, proč nezanedbat ochranu před vnitřními parazity
Vydáno dne 02. 05. 2013 (3646 přečtení)

Milujete je a oni milují vás – vaši domácí mazlíčci. Svou lásku lze však prokazovat i tou nejlepší péčí, neboť právě naši psi a kočky jsou ohrožováni nejen parazity vnějšími (klíšťata, komáři, …), ale často i velmi nenápadnými parazity vnitřními (škrkavky, tasemnice, …).

Znáte jediný skutečně adekvátní důvod, proč neposkytnout svému domácímu mazlíčkovi perfektní ochranu? My ne. Za to známe hned deset důvodů, proč ochranu před vnitřními parazity nezanedbat.

1. Průběžná ochrana je lepší než důsledky jejího zanedbání

Pravidelná ochrana psa či kočky před vnitřními parazity je tím nejlepším možným řešením boje proti těmto nepřátelům zdraví. Tělo zvířete tak zbavíme nebezpečných parazitů a předejdeme tak závažným onemocněním, která mohou způsobovat. Případné léčení těchto onemocnění je nejen finančně náročnější než náklady na řádnou ochranu, ale často může být i neúspěšné. Je lepší problémům předcházet, než je řešit.

2. Ochranou před vnitřními parazity chráníte i sebe

Červi psů a koček nejsou rizikem pouze pro zdraví našich domácích mazlíčků, ale i pro zdraví člověka. I my můžeme totiž být napadeni parazity, jako jsou škrkavky, tasemnice či měchovci. Následkem pozření např. vajíčka škrkavky psí, můžeme onemocnět třeba larvální toxokarózou. Ta pro nás představuje riziko hned ve třech formách, ve kterých je aktivní – oční, orgánová a smíšená. Larva měchovce psího může způsobit zanícení míst na naší pokožce a bolestivé projevy. V rámci našeho soužití se psy může dojít i k nakažení se tasemnicí psí, která se v těle vyvine v dospělce.

3. Jsou nenápadní a pak škodí

Třeba škrkavky dorůstají v těle zvířete do délky 5 až 15 cm. V okolí zvířete však škodí v mnohem nenápadnější formě – v podobě infekčních vajíček. Ta se do okolí zvířete dostávají prostřednictvím trusu infikovaného psa či kočky. Tato vajíčka jsou pouhým okem neviditelná – měří méně jak desetinu milimetru. Navíc představují hrozbu trvající až několik let, po něž jsou schopna v okolním prostředí přežívat, aniž by se zmenšovala jejich infekčnost.

4. Mají početní přesilu, o to důslednější musíme v ochraně být

Jsou-li pes či kočka napadeni škrkavkami, v jejich těle jich parazituje hned několik. Jediná škrkavka během jednoho dne vyprodukuje až 200 000 vajíček. Ta se pak nacházejí v trusu napadeného zvířete a mohou být zdrojem nákazy jiného psa, kočky nebo člověka. Studie České zemědělské univerzity přinesla alarmující čísla. Došla k závěru, že z 2 223 psů je celkem 259 z nich napadeno vnitřními parazity. To v konečném součtu představuje celkem 35 kg trusu, v němž jsou vajíčka parazitů. Polovina tohoto infikovaného trusu v sobě obsahuje 170 000 000 vajíček škrkavek, které denně zamoří prostředí Prahy. Studie totiž prokázala, že 1 g trusu představuje 10 000 vajíček parazitů. Je také třeba si uvědomit, že reálné zamoření našeho prostředí vnitřními parazity se odvíjí od množství psů v našem okolí. Ano, paraziti jsou skutečně v přesile, a proto je důsledná ochrana nezbytná.

5. S kontaminovanou půdou přichází zvířata i lidi do kontaktu dnes a denně

Hrozba číhá na jakýchkoli místech, kde se pohybují neodčervení psi a kočky. Ti vylučují zmiňovaná vajíčka škrkavek, která dále zamořují okolí. Prostřednictvím deště jsou navíc roznášeny i do míst, kde se zvíře nemuselo pohybovat. Vajíčka škrkavek jsou mimo jiné extrémně odolná a infekcí hrozí i mnoho let. Jejich velkým polem působnosti mohou být např. i dětská hřiště a pískoviště.

6. Nejen kontaminovanou půdou se lze nakazit

Láska hory přenáší, ale stejně tak i nebezpečná onemocnění. Že vás váš psí miláček láskyplně olízne a vy nezareagujete dostatečně včas, nebo ani nechcete, se může stát. Problém nastává tehdy, pokud psovi nebo kočce zůstala na tlamě např. blecha. Tu člověk může pozřít právě v této situaci. Takováto blecha se pak může stát zdrojem nákazy člověka tasemnicí psí.

7. Děti jsou nejsnadnějším terčem

Nepříjemným faktem zůstává, že jednou z nejohroženějších skupin, co se člověka a napadení vnitřními parazity týká, jsou malé děti. Právě ony se velmi rády se zvířaty mazlí. A stejně tak jako dospělé i je potěší, když jim jejich pes kamarádsky olízne ruku, kterou si však poté tak rády strkají do pusy. Mohou tak snadno pozřít blechu, která se může stát zdrojem nákazy tasemnicí. Stejně tak jsou děti milovníky podobných vylomenin jako ochutnávání hlíny nebo písku na pískovišti. Právě hlína či písek však mohou být zaneseny vnitřními parazity, kteří se nachází v trusu nemocných zvířat.

8. Projevy nákazy parazitárním onemocněním u člověka nemusí být odhaleny

Jedním ze základních rizik je fakt, že povědomí o možnosti nákazy některým z parazitárních onemocnění přenosných ze zvířete na člověka je poměrně nízké. Z toho důvodu mohou být pak příznaky projevující se u člověka přičítány jiným sezónním onemocněním. Snadno tak může dojít k situaci, kdy není onemocnění vůbec diagnostikováno. Což někdy nemusí přinášet nebezpečné následky, ale jindy naopak ano a velmi vážné. Nákaza může totiž probíhat i bez příznaků.

9. Zvířata jsou oproti tomu vnitřními parazity napadena skoro vždy

Až 90 % štěňat a koťat je vnitřními parazity napadeno již ve svém raném věku. Štěňata jsou nakažena od své matky již v průběhu její březosti a následně i sáním mateřského mléka. Koťata jsou vnitřními parazity napadena v podstatě okamžitě po svém narození, neboť parazité pronikají do mateřského mléka, prostřednictvím něhož se dostávají do těla kotěte. Z toho důvodu je nezbytné nepodcenit ochranu před vnitřními parazity hned v počátku života zvířete. Štěňata lze chránit již od jejich druhého týdne života a kočky od týdne čtvrtého.

10. Rizika pro člověka v číslech

Výskyt onemocnění způsobených vnitřními parazity u člověka není na našem území nijak alarmující a vysoký. Přesto zde rizika reálně existují. Z 8 000 zkoumaných osob bylo v předešlých letech u 720 z nich prokázáno onemocnění larvální toxokarózou – onemocnění způsobené škrkavkou psí. Situaci v sousedním Rakousku dokumentovala studie, která přišla s tvrzením, že larvami škrkavek je napaden každý třicátý člověk. Tato data jsou pro nás i vlivem životního stylu a oblíbenosti cestování s našimi mazlíčky, velmi důležitá.

MVDr. Václav Bartoš
Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové


MVDr. Václav BartošMVDr. Václav Bartoš

Absolvent Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Věnuje se medicíně malých zvířat se zaměřením na chirurgii a ortopedii. Již během studia absolvoval několik stáží v USA. V letech 2001 – 2002 působil souběžně v oborech chirurgie a ortopedie malých zvířat na dvou klinikách v USA. Poté pracoval na Veterinární klinice Gayerovy kasárny v Hradci Králové. Od roku 2003 se věnuje vlastní praxi na Veterinární klinice ZooVET v Hradci Králové.



Související články:
Ektoparaziti – zdraví vašeho psa a kočky ovlivňuje i zdraví vaše. Chraňte je i sebe. (16.03.2012)
Obojek Foresto – inovační řešení v ochraně psů a koček proti klíšťatům a blechám (17.03.2012)
Prevence před ektoparazity u psů a koček z pohledu veterinárního lékaře (18.03.2012)
Deset nejčastějších otázek a omylů o ektoparazitech u psů (01.05.2013)

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání