Komentáře ke článku: Výcvik obrany - díl 2. - začínáme "kousat" (ze dne 22. 11. 2004, autor článku: Roman)
Komentář ze dne: 03. 12. 2004 14:41:56
Autor: sali
Mail: bennett@nemorako.cz
Titulek: Re: Re: Postroj
ono dokusd se s dobrmáňetem dělá jen rozvíjení drivu,takzvaná hra na toreadora,kdy pes je navolno a honí kůži uvázanou na šnůře či na "rybářském prutu",co jí psovod nebo figurant mává,tahá,kličkuje a uhýbá,nechává psa třikrát-čtyřikrát se netrefit a teprv pořádně rozdychtěnému psíčeti se dává šance,tak postroj třeba není.Psa vypouštím z držení za obojek a chytám si ho do ruky i s kořistí v hubě,figurant mi ho "nahraje".Ani na první měkké prohozy na klínového peška bez následného tahu není postroj třeba.
Jakmile ale začnu používat tahové prvky,uvázaného psa,neodvážila bych se vzít zvíře tak do roka do tahu bez postroje.Krční obratle osifikují dost pomalu,před sedmým měsícem je tah za krk v intensitě běžné obrany vyloženě nebezpečný.Pes uvázaný za hruď je tažený v ose,není tam páčení a tlakové působení na dolní segment krční páteřevyvolané obojkem.
Dobrman je zvíře přešlechtěné,s nefyziologicky dlouhým tenkým krkem,v mládí ještě bez pro obrany adekvátního svalového korzetu,který se musí vybudovat posilováním.
Častý problém tohohle plemene je spondylolistéza,sklouznutí krčních obratlů mimo řadu,tzv.wobbler syndrom,s rozvojem neurologické symptomatiky a často bez neurochirurgického zákroku vedoucí k utracení zvířete.
Vzhledem k tomu,že tato nestabilita krčních obratlů se určitým způsobem dědí,a vyskytuje se dispersně v populaci,bylo by vhodné před plánovanou obranářskou kariérou s následným intensivním výcvikem na střety a prohozy provést RTG vyšetření krční páteře u dospělého jedince,a zamlada toto riziko mít na paměti a nepřetěžovat vyvíjející se struktury krční páteře. |
Reakce na komentář "Re: Re: Postroj"
Zobrazit komentáře Zobraz článek Výcvik obrany - díl 2. - začínáme "kousat" |