Jak se stát policejním psovodem a co to obnáší? Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Služební kynologie Vydáno dne 06. 03. 2004 (57364 přečtení) Na těchto stránkách nacházíte některé věci z oblasti služební kynologie a také články z policejního prostředí. Zřejmě také proto jsme dobu fungování našeho webu dostali od mladých kynologů (chlapců i dívek) několik dotazů na to, jak se stát policejním psovodem.
Jak je vidět, volných míst psovodů tedy není příliš mnoho, ale pro skutečně odhodlaného zájemce by se vždy mohlo nějaké najít. Jaké jsou tedy podmínky pro přijetí k PČR? Především dobrý zdravotní a duševní stav, dobrá fyzická kondice (kdo uběhne za 12 min. 2600 m, udělá 40 kliků a je plavec, neměl by mít problémy), maturita, čistý tr. rejstřík, dobrá pověst v místě bydliště, u kluků ukončená vojna. Každý nově přijatý policista musí absolovoval základní odbornou přípravu ZOP (podobnou jako u Maisnera) v délce 6, 12 nebo 15 měsíců (pořád se to mění). Za určitých podmínek jde ZOP dělat i dálkově. Školy jsou v Praze, Brně a Holešově.
Jaké budete mít podmínky jako policejní psovod? Předně: často nebudete doma, rodina vás skoro nebude znát, věčně bude vás a vašeho psa někdo někde potřebovat a navíc potkáte velké množství různých byrokratů a jiných nejdůležitějších lidí v Kosmu, kteří nemají jiný úkol, než zpříjemňovat vám od rána den. Zjistíte, že ne všechny vtipy o policajtech jsou pravda (některé jsou chudičký odvar reality). Jako policajt se budete znát většinou jen s "lidskou spodinou", uvidíte tolik špíny a neštěstí, že se vám o tom nikdy ani nezdálo. Ale každá věc má i své světlejší stránky! Budete moci dělat svého koníčka jako zaměstnání (kolika lidem se to asi podaří?). Jenom málo lidí může denně uplatňovat kynologii v praxi. Budete chodit po skutečných stopách, které vám žádný rozhodčí nevyhodnotí, budete v objektu hledat skutečného pachatele, budete pátrat po opravdových ztracených dětech. Nebude záležet na dosažené zkoušce, ani vyhraném poháru, ale jen a jen na tom, co se psem opravdu dokážete a co ho naučíte. Budete se muset spoléhat skutečně jen na sebe a na psa. Někdy budete riskovat svůj život (v té chvíli to nikdy nevíte), zkrátka zažijete opravdovou služební kynologii. A za to všechno dostanete plat asi od 10 000,- čistého nahoru (odslouženým věkem se zvyšuje) + stravné na služebního psa. Pro někoho dost, pro jiné téměř k smíchu. Na otázku, zda můžete jako nový psovod u policie sloužit se svým vlastním psem, není odpověď jednoznačná. Velmi záleží na kvalitách potencionálního psovoda (složené zkoušky, jejich stupeň, zkušenosti, znalosti..) a především jeho vlastního psa. Záleží na jeho stupni vycvičenosti, jeho povaze, zdravotním stavu a věku. Každý vlastní pes bývá před vzetím do "stavu" přezkoušen podle ZŘ policie a měl by splňovat min.kategorii "R". Psa buď může majitel policii darovat s tím, že s ním dále slouží a dostává na něj stravné a nebo může být pes (pro psovoda) vykoupen. Méně zkušení psovodi však většinou dostávají psy z předvýchovy z policejních chovatelských stanic. Soukromé kynologické aktivity (chov. stanice a pod...) v žádném případě nevadí, naopak jsou někdy brány jako další rozvijení kvalit psovoda. Znám několik případů, kdy se dokonce psovodi se služ. psy (ve svém volném čase) úspěšně zůčastňují civilních závodů, zkoušek a dokonce i výstav. Samozřejmě, že tyto aktivity nesmí zasahovat do výkonu služby.
Držím vám palce! Zdraví Víťa |