Prevence před ektoparazity u psů a koček z pohledu veterinárního lékaře

Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Chovatelství
Vydáno dne 18. 03. 2012 (7082 přečtení)




V posledních letech se stále častěji stávají zájmová zvířata právoplatnými členy našich rodin. Toto spojení má svá neocenitelná kouzla, ale i svá úskalí. V takto úzkém soužití mezi úskalí patří určitě i riziko infekce zevními parazity.



Často se v ordinaci setkávám s nešťastnými reakcemi klientů, a to hlavně klientek, v souvislosti s nálezem parazitů na jejich pejskovi či kočičce, se kterou se denně mazlí jejich dcera či syn a se kterou denně spávají v jedné posteli.

Mezi nejčastější ektoparazity v našich podmínkách patří blechy a klíšťata.

Na úvod bych zdůraznil pravidlo, které platí pro všechny ektoparazitózy a které v medicíně a nejen v ní platí obecně. Prevence je vždy jednodušší a levnější než léčba, což si mnohdy chovatelé neuvědomují a chybně řeší problém až při vzniku obtíží. Je lepší starat se ještě před tím, než je zvíře napadeno. Informovanost o možnostech prevence a terapie, poznání životního cyklu parazitů a znalost rizik přenosu infekčních onemocnění z infekce parazity je základem boje s parazitem. Jedinou správnou a účinnou prevencí je správné použití antiparazitik. Zde se nabízí dvě doporučované možnosti, použití obojků s dlouhodobou účinností (např. Kiltix 7 měs., Foresto 8 měs.) nebo pravidelná aplikace spot-on přípravků  jedna kapka na kůži (např. Advantix), a to ve správné frekvenci (1x měsíčně) opakovaného podání. Většina šamponů, pudrů a sprejů se vzhledem ke krátkodobému účinku příliš neosvědčila. Spot-on preparáty vykazují kromě antiparazitárního účinku také repelentní účinek. Jedna kapka spot-on preparátu vpravená přímo na kůži zvířete znamená jeho měsíční ochranu. Tato forma je doporučovaná zvláště pro doma chované „postelové“ mazlíky.

Blechy

Je důležité si uvědomit, jaký je životní cyklus blechy.

Z vajíčka se vylíhne larva, ta se přemění v kuklu a z ní se pak vyvine dospělá blecha schopná po nasátí krve produkovat vajíčka. Jedna blecha naklade až 50 vajíček denně. Za měsíc tak 10 blech naklade až 15 000 vajíček. Vajíčka vypadnou ze psa nebo kočky na okolní předměty: na koberec, polštáře, parketovou podlahu, do vašeho auta, do postele, atd. Na zvířeti nacházíme pouze dospělé blechy, ostatní vývojová stadia nacházíme v prostředí. Kukla dokáže přežít i více než 100 dní. U blech tak hrozí celoroční nebezpečí infekce. Jarní invaze blech plyne ze zimního podcenění ochrany. Blecha se nejlépe líhne v teplém a vlhkém prostředí. Na jaře vede zvýšená venkovní teplota spolu se zvýšenou vlhkostí v domácnostech po vypnutí ústředního topení k masivnímu vylíhnutí kukel. Během krátké doby může dojít k vylíhnutí stovky blech, které naskáčou na přítomné psy a kočky nebo na člověka. První věc, která blechu zajímá, je obstarání potravy  sání krve.

Z veterinárního hlediska je také důležitý fakt, že bleší slina je jedním z nejčastějších alergenů psa. Jedno bleší kousnutí může u alergického jedince způsobit až třítýdenní svědění po celém těle a následné dlouhotrvající kožní obtíže. Blecha je navíc mezihostitelem tasemnice psí a zablešení tedy zvyšuje riziko „začervení“ – infekce střevními parazity.

Nejčastější „bleší“ chyby a omyly

  • „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“ Blecha je sice převážně druhově specifickým parazitem, to znamená, že psí blecha preferuje psí kůži, ale je-li v „nouzi,“ vezme zavděk i lidskou krví. V ordinaci se pravidelně stává to, že klient vyhrne tričko a sám ukazuje následky manifestace parazitů na vlastním těle.

  • Blecha = celoroční nebezpečí. Většina klientů si neuvědomuje celoroční nebezpečí infekce blechami.
    Chybné použití přípravků. Je třeba dbát na to, aby byly striktně rozlišeny přípravky pro psy a kočky. Existují antiparazitika, která jsou pro kočky po aplikaci životně nebezpečná. Setkal jsem se několikrát s chovatelským nešvarem aplikace jednoho přípravku na oba druhy zvířat. Antiparazitární obojky po nasazení ze zvířete nesnímáme. Jejich účinek je dostatečný pouze při dlouhodobém 24hodinovém nasazení.

  • Jednorázové odblešení neřeší zablešení zvířete. Aplikace spot-on přípravků musí být prováděna opakovaně v měsíčních intervalech a to nejméně ve třech cyklech. Ideální je celoroční ochrana. Po jednorázovém odblešení sice zbavíme zvíře blech na něm přítomných, ale v průběhu následných týdnů a měsíců dochází v zevním prostředí k dovylíhnutí vývojových stádií blech a ty se pak na zvířeti znovu objevují.

  • Promoření domácnosti a její ošetření. 95 % blech, resp. jejich vývojových stádií se nachází mimo zvíře. To znamená v pelíšcích, kobercích, sedačkách, parketách, autě, v okolním prostředí. Jak již bylo zmíněno, na zvířeti se nacházejí pouze dospělé blechy. Proto je důležité používat preparáty, které pomáhají omezovat tato vývojová stádia v prostředí. K tomu je třeba mechanicky (vysát, vyprat) ošetřit prostředí, ve kterém se zvíře nejvíce zdržuje.

Klíšťata

Zakouslé klíště je nejen nepříjemné svou přítomností na kůži, ale i nebezpečné svou schopností přenášet závažná infekční onemocnění (boreliózu, babeziózu, erlichiózu, ricketsiózu, …). Ta mohou hostitele ohrozit na životě nebo mu způsobit dlouhodobé zdravotní následky.

V posledních letech se setkáváme s tendencí prodlužování délky sezóny výskytu klíšťat. Souvisí to se zvyšováním zimních teplot a s vyvíjející se schopností klíštěte nižší teploty tolerovat.

Velkou výhodou moderních antiparazitik je repelentní účinek těchto preparátů. Vyznačují se tzv. „hot foot efektem“  „efektem rozpálené plotny“. Jakmile se parazit dostane na takto ošetřenou kůži, dostává se do kontaktu s antiparazitikem, které okamžitě ovlivní nervový systém klíštěte a tím vyvolává specifický pohyb končetin. Tento efekt se nazývá „efekt rozpálené plotny“ a brání klíštěti v přisátí a tím i v přenosu infekčních onemocnění. Na tomto povrchu se nedokáže udržet, odpadá a rychle hyne.

Nejčastější „klíštěcí“ omyly a chyby

  • Nedostatečná aplikace antiparazitika. Nejčastější chybou je nedostatečná četnost použití antiparazitik. Je mnoho chovatelů, kteří použijí spot-on preparát (s doporučovanou měsíční aplikací) pouze 13x do roka. Přitom sezóna klíšťat začíná na přelomu března a dubna a končí až s prvními mrazy.

  • Použití preparátů až po objevení klíšťat. Použití preparátů až po objevení klíšťat vede ke zvýšení rizika přenosu infekčních onemocnění přenášených klíšťaty. Včasná aplikace omezí i nutnost odstranění klíštěte.

  • Neodborné odstraňování klíšťat. Neodborné odstraňování klíšťat může vést k přetržení parazita a následně k nutnosti chirurgického odstranění „hlavičky“ klíštěte.

Komáři a muchničky

Mohlo by se zdát, že komáři a muchničky nemusí většinu psů a koček vzhledem k jejich osrstění trápit tolik jako člověka. Existuje tu však skryté riziko. Mohou totiž přenášet infekční onemocnění – srdeční červivost a leishmaniózu. U srdeční červivosti tento „červ“ dosahuje délky 25-30 cm a parazituje v pravé části srdce psa a kočky. U zvířete způsobuje vážné onemocnění srdce a plic. Leishmanióza je závažné celkové onemocnění způsobované jednobuněčným parazitem Leishmanií. Onemocnění je primárně nevyléčitelné a je přenosné na člověka. K přenosu z nakaženého na nenakažené zvíře u obou onemocnění dochází pomocí pouhého bodnutí komára. Vyskytuje se běžně nejen v teplých exotických zemích, ale i v jižních státech Evropy, jako jsou například Chorvatsko, Itálie, jižní Francie, Španělsko či Řecko. V posledních letech jsme se s těmito dříve exotickými onemocněními začali setkávat i u nás.

Ochranou proti komárům a tím i těmto onemocněním je použití preparátů s dobrým a dlouhodobým repelentním účinkem. Tuto ochranu přináší spot-on Advantix. Pro dlouhodobou ochranu je nutno provádět jeho aplikaci v pravidelných intervalech, pes je tak navíc chráněn i před klíšťaty, blechami, bodavými mouchami a všenkami.

Praha, březen 2012

MVDr. Václav Bartoš
Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové


MVDr. Václav BartošMVDr. Václav Bartoš

Absolvent Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Věnuje se medicíně malých zvířat se zaměřením na chirurgii a ortopedii. Již během studia absolvoval několik stáží v USA. V letech 2001 – 2002 působil souběžně v oborech chirurgie a ortopedie malých zvířat na dvou klinikách v USA. Poté pracoval na Veterinární klinice Gayerovy kasárny v Hradci Králové. Od roku 2003 se věnuje vlastní praxi na Veterinární klinice ZooVET v Hradci Králové.