Elektronické obojky – rady pro chovatele Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Tisková zpráva Vydáno dne 27. 06. 2013 (6134 přečtení)
Mnoho majitelů se také obává toho, že by obojek mohl pejskovi ublížit. Pojďme tedy tuto problematiku osvětlit. Elektronické výcvikové obojky jsou vhodné především pro velká plemena a plemena, která vzhledem k vrozené povaze, mohou mít problémy s poslušností. U menších plemen a plemen s neproblematickým temperamentem je vždy dobré si rozmyslet, zda je tento způsob výcviku vhodný a jaké kladné či záporné přínosy může mít.
Fungování výcvikových obojkůSoučasné výcvikové obojky se od prvních produktů této kategorie liší jak provedením, tak variabilitou a bezpečností podnětů, které pes dostává. Ty mohou být jak stimulační, tak zvukové. Vydávaný výboj obojku je pro psa nepříjemný, ne však bolestivý. Je napájen jen 3V baterií, jejíž výboj není zdraví nebezpečný. Ovládání výcvikových obojků je dálkové (funguje na principu vysílačky) a cvičitel, tak může používat podněty na větší vzdálenost (i pokud pes neuposlechne rozkazu a opustí prostor). Je vždy však nutné dbát na pochopení podnětu psem, tak aby pes pochopil, ke kterému povelu či činnosti se podnět váže. Minimální věk psa, od kterého lze obojek bez problémů používat, je 6 měsíců. Záleží však vždy na fundovaném rozhodnutí cvičitele. S výcvikem je vždy však možné začít až v době, kdy pes ovládá základní povely (sedni, lehni, atd.), tak aby byl pes schopný chápat spojitost mezi povelem a podnětem na nesprávné chování. Ve chvíli kdy toto pes zvládá, je možnost přistoupit k dalšímu výcviku. Všechny v současnosti prodávané elektronické obojky jsou schválené Ústřední komisí pro ochranu zvířat. V kvalitní prodejně Vám navíc elektronický obojek půjčí k vyzkoušení a nebudete tak kupovat zajíce v pytli. |