Nemocnice Blansko využívá canisterapii

Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Tisková zpráva
Vydáno dne 05. 12. 2014 (2720 přečtení)




Nová stránka 1

Nemocnice Blansko zavedla od prázdnin zkušební provoz



Nová stránka 1

zařazení canisterapie do léčebného programu a od září jde o stávající službu pro své pacienty. Nemocnice využívá nových metod a postupů pro zkvalitnění stráveného času pacientů, kteří pobývají v této nemocnici. Přáním nemocnice je ulehčit a zpříjemnit pobyt svých klientů, proto nemocnice začlenila canisterapii do léčebného programu.

Psi se při canisterapii stávají součástí rehabilitace i fyzioterapie a napomáhají při procvičování částí těla, tělo klienta zahřívají. Výraznou a efektivní metodou je polohování pomocí psů. Pes vyvolá u pacientů dobrou náladu a proces léčení se tak stává příjemnějším.

Díky pozitivní odezvě zkušebního provozu canisterapie, zavedla nemocnice trvale tuto metodu mezi nabízené služby. Tato služba je pro pacienty zdarma. Canisterapie se uskutečňuje individuálně, tedy na lůžku pacienta, nebo skupinově v tělocvičně.

V současné době je canisterapie žádána pacienty následné péče interního oddělení. Tito lidé zde tráví dlouhý čas a právě pro ně, je přítomnost psa v kombinaci s canisterapií příjemným obohacením dnů v nemocnici. V praxi vyberou lékaři ideální pacienty, a to na základě zdravotního stavu pacienta, pravděpodobnost přínosu působení canisterapie na pacienta a hlavně ty, co mají rádi psy. Především starší lidé, kteří pejska měli nebo mají, je přítomnost psa velkým přínosem. Při pročesávání psího kožíšku a hlazení se rozhýbou i zatuhlé prsty a na tváři se objeví úsměv. Pro pacienty, kteří mají o tuto službu zájem, je sestaven plán činností, které se u něj za pomoci psa uskutečňují. Takový plán je sestaven indikujícím lékařem, fyzioterapeutem ergoterapeutem a canisterapeutem. Aby canisterapie byla efektivní, měla by se uskutečňovat i fyzioterapie. Cvičení pacienta je vedeno fyzioterapeutkou a pes funguje jako motivační prvek pro vykonávání rehabilitace.

V Nemocnici Blansko poskytuje canisterapii zkušená terapeutka paní Mirka Zouharová, která se tomuto oboru věnuje sedmnáct let. Pomáhají jí fenky Flat coated retrievera Ambra a Garia. Tyto fenky jsou zdravotně způsobilé a jsou vedené a cvičené pro přikládání k pacientovi do lůžka i ke cvičení při různých polohách. 

 

Něco málo o canisterapii

V roce 1993 se Jiřina Lacinová stala autorkou tohoto termínu. Spolu se sdružením Filia se stali šiřiteli a pracovníky tohoto oboru. Paní Lacinová vypracovala první metodiku léčebných kontaktů handicapovaných dětí se saňovými psy, což je interakce skupiny saňových psů s velkou skupinou dětí a prezentovala ji na ženevské konferenci v roce 1995.

Používáním psů, jako tzv. ko-terapeutů patří ke světově uznávanému oboru, který se neustále vyvíjí. Bohužel díky tomuto vývoji zatím neexistuje jednotná terminologie. Definice pro canisterapii: canisterapie je metoda použití přítomnosti psa, k podpoře psychosociálního zdraví lidí všech věkových kategorií. Jednoduše by se dalo říci, že tato metoda využívá psího pozitivního vlivu na člověka. 

Záměrem canisterapie, je pomáhat při psychologických, citových a sociálně integračních problémech, kdy pozitivní působení na fyzické zdraví je spíše sekundární efekt a je víceméně motivační.

V canisterapii se pracuje skupinově nebo individuálně. Pes je komunikativním a ochotným společníkem. Canisterapie rozvíjí jemnou a hrubou motoriku, pobízí k verbální i neverbální komunikaci. Dále pomáhá při orientaci v prostoru, podněcuje k motivaci, aby se pacient sám podílel na průběhu léčby. Přispívá ke zlepšení vzájemného působení pacienta s jinými pacienty, ošetřovateli či rodiči. Při canisterapii se klienti cvičí soustředěnosti, rozvíjí se u nich sociální cítění, život se stává kvalitnějším a může se snížit agresivní chování klienta.

Možnosti využití canisterapie je široké, působí pozitivně jak na člověka, tak i na psa.