Na Slovensko se vrátila vzteklina

Autor: Roman (pes@cz-pes.cz), Téma: Tisková zpráva
Vydáno dne 29. 01. 2015 (3187 přečtení)




Nová stránka 1

Na severovýchodě Slovenska v obci Plaveč,



Nová stránka 1

byl potvrzen případ vztekliny. Po nalezení uhynulé lišky, byla na základě vyšetření vzteklina potvrzena. Což upozorňuje na fakt, že vzteklina může hrozit i u nás.

Na území České republiky byl zaznamenán poslední výskyt vztekliny u lišek v roce 2002. Od roku 2004 bylo potvrzeno Mezinárodním úřadem pro nákazy zvířat, že ČR je od nákazy vzteklinou oproštěna. Od roku 1989 do roku 2009 probíhala plošná vakcinace volně žijících zvířat. V roce 2011 bylo vyšetřeno na vzteklinu přes tři tisíce lišek s negativním výsledkem.

Prezident Komory veterinárních lékařů MVDr. Karel Daniel připomíná povinné očkování zvířat proti vzteklině. Riziko ohrožení touto nákazou je stále aktuální, jak potvrdil případ ze Slovenska. Pokud by byla přítomnost vztekliny v ČR potvrzena, znamenalo by to pro majitele zvířat značné komplikace. Vzteklina je velmi nebezpečná nejen pro zvířata, ale také pro lidi.

Z tiskové zprávy KVL ČR ze dne 28.1.2015

Na Slovensku v obci Plaveč, platí přísná pravidla. Psi a kočky mají povinné domácí vězení.

Vzteklina je velmi nebezpečné a stále nevyléčitelné virové onemocnění, které způsobí akutní encefalitidu neboli zánět mozkové tkáně. Po uplynutí inkubační doby, která je různě dlouhá, nastupují první příznaky, podobající se chřipce. Tedy bolesti hlavy, únava, zvýšená teplota, nechutenství bolest svalů. Oblast rány po kousnutí začíná brnět a škubat. Příznaky se stupňují a přichází na řadu vážné typické příznaky související s nervovou soustavou. Příznaky jsou různé, bolest hlavy, ochrnutí různých částí těla, křeče atd. Projevují se i duševní příznaky například stavy úzkosti, dezorientace, zmatenost. Pocity strachu, ostrá reakce na světlo. Známým příznakem vztekliny je pěna u úst, která je zapříčiněna nadměrnou tvorbou slz a slin. Není třeba dodávat, že je nutné vyhledat lékaře.