Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (57438 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (46550 hl.)
Možná 
Anketa img  (12034 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9719 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (14425 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (45721 hl.)

Celkem hlasovalo: 185887


Premiéra - Lanžhot 2003
Vydáno dne 06. 03. 2004 (5361 přečtení)

Ve dnech 12. až 15. května 2003 se v nejjižnějším městě Moravy - Lanžhotě uskutečnil historicky první Oblastní přebor psovodů a služebních psů cizinecké a pohraniční policie Oblastního ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Brno.

  • Úvod

Poslušnost H2 probíhala bez vodítka
Poslušnost H2 probíhala bez vodítka

Po deseti letech existence ČR se konečně v roce 2002  pohraniční policie a  cizinecká policie  sloučila ve službu cizinecké a pohraniční policie (SCPP) a přešla pod přímou působnost Policejního Prezídia ČR a tím začala nová etapa služby a výcviku také pro službu kynologie CPP. Od ledna 2002 pod nově vytvořeným odborným vedením začala systematická příprava a výcvik psovodů i jejich psů pro současné i budoucí úkoly především při ochraně státních hranic. A po roce a půl tak přišel čas prvního velkého měření sil a porovnání vycvičenosti psů v rámci celého Oblastního ředitelství Brno, což zahrnuje: na hranici s Rakouskem teritorium okresů Znojmo a Břeclav a na hranici se Slovenskem okresů Břeclav, Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín.

Do Lanžhota se sjely dvě desítky vybraných psovodů ze všech okresů oblasti aby soutěžily ve dvou kategoriích:

  • H2 - hlídkoví psi, určení zejména k výkonu služby v terénu státní hranice, k obraně psovoda i hlídky, k průzkumu terénu a vyhledávání předmětů i osob v terénu a objektech, k vypracování stop v terénu a zajišťování při eskortách osob.

  • SPO - psi specialisté na vyhledávání osob v dopravních prostředcích, jejich úkolem je vyhledávat ukryté osoby a předměty ve všech druzích vozidlech a vlaků.

Pro mnohé zúčastněné psovody to byla vůbec první podobná soutěž a ke cti jim slouží, že téměř všichni se s trémou a nedostatkem zkušeností, které jsou k úspěšnému absolvování podobné akce potřeba, vypořádali na výbornou.

Funkcí rozhodčích byli pověřeni npor. Jaromír Fojtík, nprap. Josef Kvasnovský a ppor. Robert Klepáč pro kategorii H2 a ppor. Jiří Hammer pro kategorii SPO. Jedná se velmi zkušené policejní kynology, poslední dva jmenovaní jsou i mezinárodní rozhodčí pro výkon MSKS.

V roli figurantů se představili prap. Vítězslav Zůbek (H2), pprap. Zdeněk Popelka (SPO). Nesnadné úkoly na svá bedra vzali "domácí" psovodi RCPP z okresu Břeclav, kteří jako technické družstvo zajišťovali hladký a bezproblémový chod celého přeboru - od dopravy, zajištění ubytování až po přípravu občerstvení.

  • Den první

Po příjezdu a ubytování všech účastníků, za účasti mnoha hostů, mimo jiné pplk. RNDr. Vlado Ďurišina - riadiťela odboru kynologie Policajného zboru SR a pplk. Vojtěcha Vitáska - velitele výcvikového střediska psovodů a sl. psů v Dobroticích, přebor slavnostně zahájil ředitel OŘ SCPP Brno plk. ing. František Štěpánek.

Hned poté se zostra začalo poslušností v obou kategoriích. Před zraky svých nejvyšších velitelů a četných hostů museli účastníci H2 předvést chůzi u nohy, obraty za pochodu i na místě, cviky sedni, lehni, vstaň na 15 metrů, štěkání na povel, odložení psa za pochodu vstoje, aport skokem přes překážku 1m,  chůzi po vysokém žebříku, odolnost vůči střelbě a dlouhodobé odložení s ukrytým psovodem. Cvik vysílání vpřed na 50 metrů se prováděl mimo cvičiště. Všechny cviky se prováděly na volno, bez vodítka. Nejlepší poslušnost předvedla dvojice pprap. Miklas a pes Gat.

Účastníci v kategorii SPO plnili tyto cviky: chůze u nohy a obraty za pochodu na vodítku, obraty na místě, sedni, lehni, vstaň 1 metr před psovodem, štěkání na povel, odložení psa za pochodu vleže, aport volný, chůzi po  žebříku a kladině, prolézání můstků a propustí, odolnost vůči střelbě a dlouhodobé odložení. V této kategorii měli nejlepší poslušnost prap. Nesnídal se psem Chosé.

První disciplínou započítanou do "obran" H2 byl průzkum terénu s přinášením lehkých předmětů tzv. "revír aport". Pes měl za úkol v prostoru cca 100 x 80 metrů samostatně vyhledat a přinést psovodovi tři předměty - dětskou botičku, kšitovku a gumovou holínku. Hodnotila se systematická práce psa, jeho ovladatelnost, ochota hledat a samostatně přinášet nalezené předměty. Cvik probíhal v hustém porostu lužního lesa.

Ve večerních hodinách se všichni soutěžící přesunuli na nádraží v Lanžhotě, kde probíhalo noční zadržení. Cvik byl společný pro obě kategorie. Kousalo se do ringo obleku, na nádražní rampě a na vzdálenost cca 70 metrů za téměř úplné tmy a po dvou výstřelech figuranta. Cvik byl prověrkou orientace psa ve tmě, jeho rychlosti, důrazu, bojovnosti a netečnosti ke střelbě.

  • Den druhý

Cenu pro nejlepšího stopaře získali pprap. Kašpárek a Indo s PS
Cenu pro nejlepšího stopaře získali pprap. Kašpárek a Indo s PS

Hned ráno soutěžící H2 vyrazili do polí za městem na pachové práce. Čekala je cizí stopa do tří hodin stáří, dlouhá cca 300 metrů, se dvěma pravoúhlými lomy a dvěma předměty. První předmět byl kousek textilie a druhý kovová vložka zámku FAB. Stopy byly položeny na mladém mokrém obilí. Dalo by se říci téměř ideální terén. Ovšem bezprostřední přítomnost lužního lesa sehrála svou roli. Obrovská hejna komárů a zejména malých bodavých mušek útočila systematicky zejména na uši a čenich psů a podkopávala tak soustředění psa a jeho vůli jít za takových podmínek po stopě. Největší klid a "zkušenost" projevila nejmladší dvojice pprap. Kašpárek (25) a jeho pes Indo z PS (24 měs.), kteří bez jediného zaváhání zvládli celý průběh stopy, oba lomy i  bezchybné označení obou předmětů a vybojovali si tak cenu pro nejlepšího stopaře.

Po poledni kategorie H2 znovu vyrazila do lužních lesů k provedení cviku "průzkum terénu  a vyštěkání ukryté osoby". Vymezený prostor byl znovu lesní porost o rozloze 100 x 80 m. Hodnotila se samostatná práce psa, jeho ochota systematicky hledat, ovladatelnost a samozřejmě i rychlé a správné nalezení a označení ukryté osoby. Tato činnost je doslova denním chlebem pohraničních psů a proto s tímto cvikem neměl žádný pes problémy.


Zákroky v místnostech probíhaly v nádražní hale

Další odpolední disciplínou H2 byla "osobní obrana psovoda". Tento cvik je spojen i s osobní prohlídkou a doprovodem "pachatele". Znovu se kousalo do ringo obleku a tentokrát i před televizními kamerami regionálního studia TV Prima. Hodnotilo se hlídání psa při prohlídce, rychlost a důraz provedení zákroku při přepadu, pouštění, znovu hlídání psa při dokončení prohlídky a doprovodu a v neposlední řadě i taktika počínání psovoda při celém cviku.

Následujícím úkolem pro H2 byla "likvidace výtržníků". Cvik se prováděl v náhubku. Psovod se psem na vodítku šel proti dvěma hlučícím figurantům, které se vzdálenosti cca 10 až 8 metrů vyzval z zastavení a ke klidu. Poté se jeden z figurantů pokusil psovoda napadnout. Úkolem psa bylo zastavit tento útok důrazným protiútokem. Poté napadl psovoda i druhý figurant a pes musel znovu samostatně zakročit. Hodnotil se důraz, se kterým pes v náhubku zakročoval, samostatná činnost psa (reakce na druhý útok) a taktika počínání psovoda.

Posledním cvikem tohoto dne bylo vyhledání ukrytého pachatele v objektu v noční době. Jako objekt posloužil bývalý velkokapacitní kravín a figurant byl ukryt v nádobě na převážení krmiva, která byla zavěšena cca 1,3 m nad zemí. Tento cvik, prováděný v úplné tmě, nečinil žádnému se psů problémy a pachatele nalezli všichni vcelku rychle.

Kategorie SPO plnila po celý den úkoly obrany a speciální práce na nádraží Lanžhot a v areálu dopravní a spediční firmy BORS a.s., která k tomuto účelu poskytla své kamiony i prostory.

Na "specialisty" čekaly tyto úkoly:

  • obrana psovoda v dopravním prostředku
  • střežení zadrženého při osobní prohídce
  • doprovod zadrženého
  • průzkum podvozků železničních vagonů - vyhledání předmětu
  • průzkum podvozku kamionu - vyhledání předmětu
  • vyhledání a označení ukryté osoby ve vagonu
  • vyhledání a označení ukryté osoby v kamionu

 

  • Den třetí


VEGA nebyla pro psy problém

Ráno třetího dne se kategorie H2 přesunula na nádraží Lanžhot, kde v nádražní hale probíhaly "zákroky v místnostech". Kousalo se opět do ringo obleku a za normálního provozu a tak měli cestující čekající na rychlík do Bratislavy o "zábavu" postaráno.

Soutěžící v kategorii SPO mezitím plnili svou poslední disciplínu "vyhledání a označení ukryté osoby v přepravovaném materiálu". Všechny dvojice v kategorii SPO prošly soutěží bez problémů a splnili bodový limit potřebný k obhájení zkoušky. Všichni psi Policie ČR musí totiž svou kategorii (splněnou zkoušku) každoročně obhajovat.

Vyvrcholením soutěže byly cviky kategorie H2 "hladké zadržení" a "kontrolní výkon". Hladké zadržení se provádělo na vzdálenost 150 metrů a figurant před dostižení psem odhazoval předmět - koženou aktovku. Zákus se prováděl do rukávu typu VEGA, který dobře známý spíše starším kynologům. Po zákusu musel pes s figurantem bojovat až do příchodu psovoda, který mohl vyběhnou až poté co pes urazil polovinu vzdálenosti. Hodnotila se prostorová orientace psa, netečnost k odhozenému předmětu, razance zákroku, pevnost zákusu, ochota a schopnost bojovat s figurantem až do příchodu psovoda a také pouštění na povel.

Při "kontroláku" to někteří psi pěkně odpálili...

Posledním cvikem byl "kontrolní výkon". Prováděl se na vzdálenost 200 metrů na rukáv typu Frabo. Figurant utíkal před psem jako při hladkém zadržení, ale před dostižením se otočil a provedl tvrdý útok proti psovi. Hodnotila se znovu orientace psa v prostoru, psychická odolnost psa, razance zákroku, pevnost zákusu a pouštění.

No a poté už se jen sčítaly body,  počítalo se celkové pořadí a připravovalo se slavnostní ukončení a vyhlášení výsledků. Vyhlášení výsledků se znovu zúčastnilo množství čestných hostů, mimo jiné pplk. JUDr. Ladislav Klimek - vedoucí kynolog CPP na policejním prezidiu. A také zástupci sponzorů, kteří přispěli k uspořádání přeboru a k zajištění hodnotných cen pro vítěze a upomínkových předmětů pro všechny účastníky. Pohár vítězi v kategorii H2 předával osobně ředitel služby cizinecké a pohraniční policie OŘ Brno plk. ing. František Štěpánek.

Celou soutěž sledoval a v roli figuranta prožil Víťa.

Tři nejlepší v kategorii H2
pprap. Miklas. prap. Jambor a nprap. Kraus ...
... a v kategorii SPO
prap. Nesnídal, prap. Švejda a prap. Széleš ...
... a ceny pro vítěze
  • Výsledky

  • kategorie H2 kategorie SPO
    1. pprap. Miklas Gat prap. Nesnídal Chosé
    2. prap. Jambor Citus prap. Švejda Chim
    3. nprap. Kraus Qantos prap. Széleš Harry

    Sponzoři soutěže
    HST Čejka Jiří - generální sponzor
    BOŽKA úklidové služby
    Chovatelské potřeby - D. Fajgarová
    pivovar Starobrno a.s.
    pivovar Bernard
    vinařství Plešingr
    Okno s.r.o.
    Passvilan
    město Lanžhot
    BORS a.s.
    ... a mnoho dalších sponzorů


( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání