Kynologické akce

  Anketa
Vzali byste si domů psa z útulku?

Určitě ano 
Anketa img  (57396 hl.)
Spíše ano 
Anketa img  (46511 hl.)
Možná 
Anketa img  (11996 hl.)
Spíše ne 
Anketa img  (9686 hl.)
Určitě ne 
Anketa img  (14373 hl.)
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel 
Anketa img  (45686 hl.)

Celkem hlasovalo: 185648


Tularémie se stále vyskytuje
Vydáno dne 17. 11. 2014 (3061 přečtení)

Nová stránka 1

Nastává čas honů a Státní veterinární správa

Nová stránka 1

 

upozorňuje na riziko Tularémie.

Toto onemocnění týkající se hlavně zajíců a králíků, se ještě stále vyskytuje u volně žijící populace. Hrozí rozšíření do širšího území a je také rizikem pro lidi. Je vždy nutné podezřelé úhyny a ulovené zajíce nebo divoké králíky s příznaky tohoto onemocnění vyšetřit.

 

Tularémie je akutní či chronické bakteriální onemocnění zajíců a hlodavců a dalších volně žijících zvířat. Ohrožený je i člověk. Tato nemoc se vyznačuje příznačnou přírodní ohniskovostí. Původce cirkuluje v prostředí nezávisle na člověku mezi volně žijícími obratlovci a členovci. Nemoc se šíří prostřednictvím klíšťat, mezi jednotlivými druhy. Ročně je hlášeno asi 100 případů onemocnění lidí. Nemoc se u zvířat projevuje malátností, ztrátou plachosti se záněty uzlin. Příznaky u lidí se vyznačují slabostí a horečkami. Může se vyskytnout ve formě kožní, zánětu mízních uzlin, plicní formy, střevní formy či zánětu spojivky.

Státní veterinární správa monitoruje výskyt tularémie. Nákaza je přítomna například v Jihomoravském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém nebo Jihočeském kraji. Při potvrzení výskytu, vydává veterinární správa mimořádná veterinární opatření na stanovené období. Následují další vyšetření ulovených a uhynulých zajíců. Dle schválené metodiky vyšetřování se vyšetří necelých 2 tis. zajíců z celého území ČR. Během roku se stále vyšetřují uhynulí zajíci a zvláště v čase podzimních honů se vyšetří všechna podezřelá zvířata, a to hlavně v místech s výskytem tohoto onemocnění.

Je na místě dbát doporučení a vyhnout se kontaktu s uhynulými zvířaty, a to i přejetými. Dodržovat zvýšenou hygienu a pít pouze prověřenou vodu. Zvláště lovci by měli dbát zvýšené opatrnosti, při stahování zajíců, aby nedošlo k poranění. Tímto způsobem vnikne nákaza do krevního oběhu. Nakazit se je možné i přes spojivku či vdechnutím kontaminovaného prachu, třeba při nocování venku v blízkosti stohů, kde je možný výsky nakažených hlodavců. 

Tularémie se u nás významně projevila v šedesátých letech minulého století, kdy bylo možné mluvit o epizoocii. Stavy zajíců a králíků se poté dlouho vzpamatovávaly.

Z tiskové zprávy Státní veterinární správy vydané 4. listopadu 2014



Pořádáte kynologický závod, výstavu nebo třeba voříškiádu? Pak zde může být i Váš článek...

( Komentáře: 0 | Přidat komentář | Zaslat upozornění na článek | Tisk článku )

Přidej na:   Del.icio.us | Digg.com | Facebook.com | Google.com | Linkedin.com | Linkuj! | VYBRALI.sme.sk!
Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2001 - 2013 [ Cz-pes.cz ]. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1801-920X, E-mail: pes@cz-pes.cz, Web: http://www.cz-pes.cz
RSS kanál,    Mapa stránek
Přidejte si stránky k oblíbeným!
Vyhledávání